5 tipů při úklidu s bříškem: Pozor na toxiny v čisticích prostředcích!


Jak bezpečně čistit domácnost i v těhotenství!

Obecně víme, že v našem životním prostředí je hodně toxinů. Víme také, že některé nemusí nejlépe působit na naše těhotenství a naše miminko. Už méně z nás si uvědomuje, že nebezpečné toxiny máme přímo v naší domácnosti a s mnoha z nich přicházíme do styku dokonce na denní bázi. Upozornili vás lékaři na tato nebezpečí?

Překvapivé fakta o těhotenství: Tušíte vůbec, co všechno se děje >>

Utajované nebezpečí Nový průzkum ukázal, že o toxinech se svými těhotnými pacientkami diskutuje jen velmi málo lékařů. Přitom mnohé chemikálie běžně používané v domácnosti mohou mít negativní vliv na nenarozené děti. Lékaři běžně upozorňují na vliv cigaret a alkoholu, případně drog či některých léků, ale o chemikáliích, které se nacházejí v plastech a v pracích a čisticích prostředcích, které má každý z nás v domácnosti, mluví jen málokterý z nich. Zapomeňme na agresivní čističe Běžné čisticí prostředky obsahují velmi nebezpečné chemikálie pro těhotné ženy a jejich plody, a přitom jejich používání je možné nahradit méně invazivními přírodními látkami. Problém je však i v tom, že mnohé jsme přesvědčeny, že je důležité použít silné chemikálie, abychom svůj domov udrželi čistý a minimalizovaly počet bakterií a jiných pohromě. To, že si tím spíše samy sobě ublíží, mnohé ani nevědí. Agresivní čistící prostředky lze nahradit například vodou a mýdlem, octem, sodou nebo citronovou šťávou. Vyhnout se nedá, minimalizovat však ano! Rovněž se můžeme během těhotenství, nebo i zcela, vyhnout přípravě jídel v mikrovlnné troubě. Nikdy v ní neohříváme jídla a nápoje v plastových obalech. Z mnoha se totiž uvolňují toxické látky – například vinylchlorid. Důležité je také pořídit si netoxickou kosmetiku, opalovací přípravky a organickou stravu bez pesticidů. Samozřejmě, netřeba dělat paniku, ale netřeba se na to ani úplně “kašlat”. Přestože se nelze vyhnout vlivu toxinů úplně, je vhodné alespoň minimalizovat jejich přítomnost v našem nejbližším prostředí do té míry, jak je to možné.

Pár tipů jak minimalizovat přítomnost toxinů v našich domácnostech:

1. Zbavme se prachu alespoň dvakrát týdně Možná nevíte, ale právě prach je velkým zdrojem toxinů. Vhodné je odstranit ho dvakrát týdně vysáváním, mytím podlah a utíráním prachu na nábytku a předmětech vlhkým hadříkem. Utírání prachu nasucho nic neřeší, protože prach se vrací do cirkulace – do vzduchu.

Prach je podle odborníků hlavním zdrojem expozice toxických látek – včetně olova – i pro malé děti. O olovu je známo, že i při velmi nízkých koncentracích má negativní vliv na vývoj mozku.

2. Používejme netoxické čistící prostředky Dres a vanu můžeme vydrhnout jedlou sodou, okna a podlahy dobře omyjeme octovou vodou. Vyhněme se různým chemickým vůním do bytu a podobně. Ocet může nahradit i aviváž při praní.

3. Neřešme rekonstrukce, malování, úpravy I když během těhotenství můžete dostat chuť povznést vaše bydlení, raději opatrně. Prašné prostředí, toxické výpary z nátěrů, lepidel a těsnících látek mohou způsobit neurologické poškození. Pokud je to nezbytné, vybírejme materiál s co nejmenším obsahem toxických látek a nedržívejte se v blízkosti renovované části.

4. Zapomeňme na plast Mnoho plastů obsahuje látky, které jsou pro náš plod nebezpečné. Potraviny skladujme v skleněných nebo keramických nádobách, kupujme si nápoje v lahvích ze skla. Tak snížíme možnou expozici nebezpečnému bisfenolu-A. Tato látka má mnoho škodlivých účinků na zdraví, mimo jiné negativně ovlivňuje vývoj mozku a hormonální funkce. Pozor na starší výrobky z PVC – hračky, kusadla, bryndáčky. Mohou obsahovat dnes už zakázané ftaláty.

5. Minimalizujme rtuť O čem mluvíme, když už nejsou rtuťové teploměry? Rtuť se nachází i jinde. Tento kov, toxický pro mozek, se nachází v některých druzích ryb a korýšů, včetně tuňáka, proto i s rybami opatrně. Největší množství rtuti obsahuje tuňák křídlatý a bílý. Samozřejmě – jíst ryby je důležité a dobré, jen by to nemělo být velmi často a měli bychom si vybírat ryby s nízkým obsahem rtuti, jako jsou například atlantická makrela, sleď, pstruh duhový, losos a podobně.

You must be logged in to post a comment Login