7 nejčastějších mýtů o těhotenství: Tomuto raději opravdu nevěřte!


Uhádnete pohlaví podle tvaru bříška či podle pálení žáhy? Myslíte? Amen, těhotenství je záležitostí, která je opředena mnoha mýty a polopravdami.

Budoucí maminky se setkávají s různými názory a radami, které dostávají od babiček či známých, od sousedek a podobně. Ty nejčastější mýty jsme si vzali na mušku.

1. Pokud vás v těhotenství pálí žáha, budete mít vlasaté miminko? Kolik žen slyší tuto “zaručenou” předpověď během těhotenství. Pokud vás pálí žáha, což je v těhotenství poměrně častý problém, můžete očekávat narození vlasatého potomka. Za pálení žáhy ale mohou těhotenské hormony a celkové změny v organismu těhotné ženy, určitě ne vlásky miminka. Jde tedy o mýtus a ne vědecky podložený fakt.

2. Neměli byste zvedat ruce nad hlavu? V těhotenství platí přísný zákaz zvedat ruce nad hlavu, jako jsou poučeny mnohé budoucí maminky. Říká se totiž, že pokud těhotná žena zvedne ruce nad hlavu, děťátku se může omotat pupeční šňůra a hrozí až jeho zaškrcení. Nejedna těhulka z tohoto důvodu nevěší prádlo na šňůry a vyhýbá se zavěšování záclon, prostě nedělá nic, při čem je třeba zvedat ruce nad hlavu. Opět ale jde jen o mýtus a zvedání rukou nad hlavu nijak neohrožuje vaše miminko. Omotání pupeční šňůry může zapříčinit aktivita samotného miminka, zatímco má ještě v děloze hodně místa na pohyb. Takové případy se občas stávají, že se děťátko rodí s obtočením pupeční šňůrou, ale v dnešní dobře bývají většinou zvládnuté bez problémů.

3. polekaně v těhotenství = znaménko? Říká se, že pokud se těhotná žena lekne a chytí se například za obličej či za hrudník, bude mít děťátko na tom místě nějaké znaménko či červenou skvrnu. Jde o další nepodloženou polopravdu, která se traduje a mnoho lidí tomu stále věří.

4. Tvar bříška prozradí pohlaví miminka? Jedním z častých potěšeni všechny lidi z okolí budoucí maminky je hádání pohlaví miminka. Existuje celá řada “osvědčených” ukazatelů, zda bude mít žena holčičku nebo chlapečka. Mimo jiné to lidé rádi odhadují podle tvaru bříška. Pokud je bříško špičaté a jde dopředu, žena bude mít chlapečka. Pokud je bříško více do boků, bude to holčička. Někteří to zase prezentují přesně naopak. V každém případě jde opět pouze o pověru, mýtus, který nemá žádné opodstatnění. Tvar bříška závisí na množství faktorů – od uložení miminka v děloze, od postavy a tvaru těla ženy a podobně.

5. Těhotná musí jíst za dva? Ano, ano, o tomto jsou přesvědčeny mnohé těhulky as radostí si během těhotenství dopřejí opravdu hodně jídla a všelijakých dobrot. Však děťátko potřebuje. Jenže pravda je taková, že těhotenství zvyšuje kalorickou potřebu ženy jen mírně a jde spíše o kvalitu než o kvantitu jídla. Jistě, není vhodné, aby těhotná žena držela diety nebo se snažila příliš kontrolovat příjem stravy, počítala kalorie a podobně. Na druhé straně příliš mnoho jídla vede k nadměrnému nabírání na hmotnosti, což není dobré ani pro matku, ani pro dítě. Optimální by žena v těhotenství měla přibrat cca 9-13 kg. Jsou však i maminky, které přiberou 30 kg! Do jisté míry za to určitě může i přesvědčení o “pojídání za dva”.

6. Sladké nebo slané? Odhady pohlaví miminka jsou opravdu velmi lákavé a není divu, že existuje tolik mýtů právě o tom, jak zjistit pohlaví nenarozeného dítěte. Kromě tvaru bříška se často používá jako indikátor i chuť těhotné ženy. Pokud během těhotenství chutná ženě více sladké, bude to holčička. Pokud naopak žena častěji dostane chuť na slaná jídla, pak se může těšit na synka. Samozřejmě, odhadovat pohlaví dítěte podle toho, co těhulka konzumuje, je zase jen babská ráda a se skutečností to nemá nic společného. Většině těhulek se také chutě střídají různé během jednotlivých měsíců těhotenství, takže vycházet z tohoto předpokladu by bylo řádně chaotické.

7. Přenášíte? Pokud těhotná žena neporodí do termínu a nějaký čas přenáší, může se setkat s tím, že jí budou předvídat holčička. Říká se totiž, že přenášení je typické pro holčičky, které se před příchodem na svět potřebují ještě “krášlit”. Přenášení a celkově délka těhotenství nemá však vůbec nic společného s pohlavím miminka.

Sedm častých mýtů o těhotenství jsme si tedy představili. Je jich samozřejmě mnohem více. S kterými jste s setkali vy?

You must be logged in to post a comment Login