7 věcí, které by o těhotenství měli vědět muži


Mnoho mužů ví, že těhotenství představuje změny, ale málokterý z nich je na ně i opravdu připraven. Lépe řečeno ovládají to teoreticky, někteří ani to ne, ale když na to přijde … Proto, pokud se chystáte otěhotnět, nebo už jste dokonce “v tom”, dejte přečíst svému partnerovi tyto rady – samozřejmě s nadhledem.

Nechceme mudrovat a možná vašeho partnera podceňujeme, za což se mu předem omlouváme, ale lepší je říci více než méně, ať si každý vybere, co je pro něj důležité;) Nejdůležitější fakta, které by si měli zapamatovat příští tatínkové:

1. Co znamená, když těhotná řekne, že je hladová? Každý ví, že jídlo je pro těhotné ženy důležité a přesto, že není třeba jíst za dva, často platí, že těhotné ženy častěji pociťují hlad. Pokud jí nabídnete, když je hladová čaj, vězte, že ji to nezasytí. Také to neznamená, že se těší na večeři, na kterou plánujete jít o hodinu či dvě. Znamená to, že je nyní hned hladová a potřebuje občerstvení. Přestože i chvíli před večeří nebo chvíli po ní.

2. Nejezte její jídlo a nikdy nelikvidujte zásoby! Většina párů, které čekají dítě je spolu už jistý čas, a tak jsou harmonizaci, že zvyknou jíst stejné jídlo a všeobecně spolu sdílejí život. Během těhotenství ale pozor! Pokud začnete jíst jídlo, které je JEJÍ, případně zlikvidujete zásoby čokolády a jiných dobrot, můžete schytat pořádnou “nakládačku”. Garantujeme vám, že takto vztekle jste ještě svou partnerku neviděli.

3. Podporovat neznamená přibírat spolu s ní! Je jasné, že spolu s těhotenskými choutkami začne těhotná žena i přibírat. Většina nepřibere jen tolik, kolik váží miminko plus plodová voda, ale o něco nebo dokonce podstatně více. Důležité je, abyste partnerce při tomto procesu pomohli. Nemyslíme tím, jak to mnozí dělají – že také začnou jíst za tří a svorně přibírají spolu s partnerkou, ale naopak. Tak, že se sami budou snažit jíst zdravě a budou dbát o to, abychom se tak stravovali i my. I když každá žena v těhotenství přibere, nemusíte i vy zvýšit hmotnost dvojnásobně. To určitě není zdravé!

4. nepřipomínejte jí, že přibírá, ona to ví! Víte, že je těhotná a těhotné ženy zvyknou přibírat na váze. Ne všem těhotným se však líbí fakt, že jim neustále roste břicho a ještě i leccos jiného, takže, pokud jí řeknete, že vypadá super, může to vzít spíš jako sarkasmus, tak pozor, ať nehrozí vážná hádka. Pro vás sice může být krásná i jako těhotná v devátém měsíci, ale sama sobě se obvykle nelíbí a navíc se vůbec necítí příjemně.

5. Zapomnětlivost těhotných není výmysl! I když se to může zdát nesmyslné, skutečně i mozek těhotných prožívá změny, a to díky působení hormonů. Připravte se na to, že je normální, když vaše partnerka pořád něco hledá, byť i brýle, které má na hlavě. To je sice ještě milé, ale později se může stát, že nechá dokořán otevřené dveře na bytě nebo domě či garáži. Takže – zapomínání je normální věc, tělo totiž nyní pracuje na důležitější záležitosti – tvoří děťátko.

6. Nevtipkujte na její účet – ani v dobrém!Další problém těhotných žen – respektive soužití s nimi je ten, že rostoucí miminko občas vytlačuje smysl pro humor ze své mámy. Takže velmi nedokáže v tomto období ocenit váš humor, zejména ten, který je zaměřen na ni nebo vaše dítě. V tomto období takové “vtípky” určitě nepadnou na úrodnou půdu a velmi snadno se pak obrátí proti vám.

7. A se sexem je konec? První trimestr je (navzdory téměř neviditelnému bříšku) nejhorším. Každodenní zvracení, pocit slabosti a kopec věcí, které s těhotnou vyvádíte hormony, nepřidává na sexuálním apetitu. Většina těhotných se tehdy cítí frustrovaně. Některým se pak sexuální touha vrátí na začátku druhého trimestru a pak až na konci třetího, když se snaží urychlit porod. Zde je důležité (pro všechny bázlivé partnery) uvést na pravou míru, že sex jako takový děťátku nemůže ublížit, pokud není těhotenství rizikové a lékař nedoporučí jinak. No a ještě jeden fakt – i když jsou prsa vaší partnerky větší a plnější a vám se tak líbí, ony většinou nemají rády, když se jejich velmi dotýkáte. Jsou totiž dost bolestivé a těhotné cítí, že jsou určeny na něco úplně jiného než na sex.

You must be logged in to post a comment Login