8 nejčastějších chyb čerstvých maminek: Raději se jim vyhněte!


Prvorodičky to mají těžké! Navzdory smělým plánům se každá maminka dopouští při svém prvním dítěti nějakých chyb. Vše chce mít kolem sebe dokonalé a nechce, aby dítě trpělo nějakým nedostatkem.

Dělá pro to opravdu všechno, no neuvědomuje si, že někdy tím škodí nejen sobě, ale i svému dítěti. Někdy se proto opravdu vyplatí poslouchat rady těch žen, které již mají toto období za sebou a dokázali se již při dalších dětech poučit z vlastních chyb. Kterým z nich byste se tedy měli po narození svého prvního potomka vyhýbat?

1. Po císařském řezu se příliš namáháte

Zapomínáte na to, že když jsme rodily císařským řezem, tak jste v podstatě absolvovali operační zákrok. Nemůžete tedy vpadnout do všech domácích prací a péče o děťátko s takovou vervou, jak byste chtěli. Musíte se začít trošku šetřit, jinak si tím můžete nadělat velké komplikace. Řez je čerstvý, stehy mohou popraskat a vy se opět dostanete do rukou lékařů. Namísto toho buď využijte pomoc někoho z rodiny, nebo když to nejde, dělejte vše s rozumnou mírou. Nikdo vás v první týdny nebude kritizovat za to, pokud nestihnete vedle miminku i dokonale uklidit byt.

2. Tatínka ze všeho vynecháváte

Novorozeně vám dělá takovou radost, že byste kolem něj dělali nejraději všechno samy. Tatínek se tak často dostává ze hry a na jeho dobře míněnou pomoc často odpovídáte odmítáním? Mnohé se však potom později stěžujeme, že nám s ničím nechce pomoci a celá péče je jen na nás. Po prvotním znechuceni se není čemu divit. Nehrajte se proto zbytečně na hrdinky a povinnosti si rozdělte mezi sebe. I vám se uleví, když budete mít někdy přestávku a budete se jen dívat, jak se váš partner stará o drobečka.

3. Věcí jak pro pět dětí

Ano, je tomu opravdu jen velmi těžké odolat. Tolik chutných věciček a vy byste měli nejraději doma úplně všechny. Chcete zároveň svému prvorozenému dopřát a tak ho zasypávat i hračkami, jako kdyby žilo někde v hračkářství. Zapomínáte přitom ještě na to, že velká dávka těchto věcí přijde i prostřednictvím darů od návštěv, které přijdou ohlédnout drobečka. Pochopte však, že dítě velmi rychle roste a tak ty věci nestihne vynosit. Když budete pravidelně prát, určitě si vystačíte is menším množstvím šatů. O hračkách ani nemluvě, protože při takovém množství si jich nebude ani vážit. Dělejte to s mírou a odložte si raději peníze do budoucna na větší výdaje, které vás čekají ve škole.

4. Vše musí být dokonalé a včas

Časový harmonogram je dokonale nastaven a vy byste dokázali zabíjet pohledem, když vám ho někdo naruší. No i když má dítě rádo jistý stereotyp, dokáže se zase velmi dobře flexibilně přizpůsobovat. Takže když se mu nechce zrovna spát, tak ho nechte klidně o půlhodinu nebo hodinu déle vzhůru. Jídlo nemusí být také přesně načasované, přidejte tomu větší volnost a ani vy nebudete tak vystresované.

5. Miminko jako z cukru

Žádná modřina, žádná odřeniny, žádný škrábanec, žádný kontakt s bacily a vždy pořádně navlečené, aby dítěti nebylo zima. Jistě každá matka trpí spolu s dítětem, ale uvědomte si, jak jste vyrůstali i vy. Máte za sebou několik pádů i modřin, takže pokud se nic vážného nestalo, nezveličujte, ošetřete dítě a uvidíte, jak rychle na to zapomene i ono. Také se ho nesnažte držet v příliš sterilním prostředí, protože jinak bude neustále nemocné.

6. Strach zeptat se

Mladé maminky si často myslí, že je hanbou nevědět něco ohledně péče o děti. Zejména starších žen se bojí zeptat ze strachu z toho, že jejich pak pomluvit. A tak marně tápou v tom, jak jim pomoci a zkoušejí, co by měli dělat. Přitom za optání člověk nic nedá a pokud je to pro vás opravdu blízká osoba, jistě vás neodsoudí, ale dobře vám poradí. Navíc se tak dozvíte mnoho rodinných receptů a výchova či péči budou takto jednodušší.

7. Ani krok mimo doporučené metody

Tou nejhorší možností je přečíst si několik knih a vehementně se držet textů, které jsou v nich. I když vám někdo poradí něco z praktického života, nechcete uposlechnout. Uvědomte si však, že tyto rady hovoří často o ideálních situacích, ale realita je jiná. A tak se nebojte přizpůsobit tomu, co vám říkají ostatní. Zejména pokud jsou to matky, které již vychovali několik dětí. Do získaných informací proto přidejte i kousek zdravého rozumu.

8. Příliš jejich na sebe vážete

Od dítěte se nepohnete ani na krok a příliš ho na sebe vážete. Když má pak zůstat s někým jiným, nebo je třeba, abyste nastoupili do práce, nastane velký problém. Milujte své děti, ale udržujte v této lásce určitou rozumnou míru, abyste ho tou láskou pak obrazně řečeno příliš nedusili.

 

You must be logged in to post a comment Login