8 tipů pro lepší spánek v těhotenství: Svěží i s bříškem!


Spánek patří v těhotenství mezi mírně problémové záležitosti. Ať už jde o kterýkoliv trimestr, v každém se najde něco, co brání dokonalému spánku. Přinášíme vám několik tipů, jak si spánek v těhotenství co nejvíce usnadnit a zlepšit.

8 tipů jak se vyspat dorůžova a pohodlně i s bříškem:

1. Spousta vody přes den

Nucení na močení bývá jedním z častých důvodů, proč budoucí maminky horší spí. Když se v noci několikrát vzbudíte, abyste šli na toaletu, není to nic příjemné a ráno se budíte nevyspalá. V těhotenství je ale velmi důležité dbát na dostatek tekutin, takže omezení pitného režimu není zrovna šťastná volba. Spíše se snažte přijímat co nejvíce tekutin během dne a navečer množství snižte. Mohlo by to alespoň do jisté míry pomoci omezit noční návštěvy toalety.

2. Pohyb ano, ale ne večer

V těhotenství je určitě rozumné nevzdat se pravidelného pohybu. Ovšem pozor na to, abyste si pohybové aktivity naplánovali správně. Důležité je načasování. Pokud budete cvičit večer, mohli byste mít problém usnout, nakolik se při pohybu vylučují hormony, které udržují tělo v bdělém stavu. Je lépe naplánovat si cvičení raději na dřívější části dne.

3. Na poloze záleží

S rostoucím bříškem je třeba přizpůsobit i polohu na spaní. Většina těhulek nedokáže ležet na zádech, což se ani nedoporučuje, protože by vám mohlo přijít nevolno. Lepší je spát na boku, zejména na levém, čímž se dosáhne nejlepší cirkulace krve do dělohy a k miminku.

4. Pozor na pálení žáhy

Pálení žáhy umí pěkně potrápit a překazit spánek budoucím maminkám. Pokud vás tento problém trápí, snažte se vyvarovat jídel, které vám pálení žáhy způsobují a vyhněte se i jedení pozdě večer. Problémem často bývají pikantní a těžké, například smažené, jídla. Pomoci při pálení žáhy může i spánek s vyvýšenou hlavou, kdy si hlavu podložíte větším polštářem a některé těhulky při silném pálení žáhy nedokážou spát jinak než v polosedě. Lepší je ale vždy se snažit problému předcházet. Pokud vás velmi trápí časté pálení žáhy, poraďte se s lékařem o možnostech.

5. Těhotenský polštář

Velmi dobrou pomůckou, která se osvědčila mnohým budoucím maminkám, je těhotenský polštář. Jde o polštář, který lze později využít i na kojení a obvykle mívá podobu podkovy. Existuje několik různých provedení. Polštář se používá tak, že jeden konec si dáte pod hlavu a druhý směřuje mezi kolena. Tyto polštáře se dají koupit v obchodech s dětským zbožím, na internetu nebo si jej můžete nechat ušít. Někdy však úplně postačí i obyčejný polštář, který si vložíte mezi kolena, což poskytne oporu bříšku i páteři.

6. Pozor na kofein

Přestože kofein v těhotenství patří mezi trochu diskutabilní látky, přece jen se jedna či dvě šálky nepříliš silné kávy považují i během devíti měsíců očekávání za bezpečné. Každá žena je ale jiná a na každý organismu kofein účinkuje jinak. Pokud máte problémy se spánkem, zamyslete se, zda si nedáváte kávičku později odpoledne, nakolik kofein vám může bránit usnout. Pozor ale i na kofein z jiných zdrojů, například z čokolády, nápojů s obsahem kofeinu či energetických nápojů.

7. Relaxace

Relaxační techniky jako jóga, meditace zda příjemná masáž nebo poslech uklidňující hudby vám také může pomoci přinést spánek a zvýšit jeho kvalitu.

8. Místnost

Důležité je, samozřejmě, i místo, kde spíte. V těhotenství můžete být více citlivá na různé pachy, vůně, zvuky a jiné podněty. Ložnice by proto měla být dostatečně vyvětraná, pozor i na příliš voňavé povlečení (například od aviváže), osvěžovače vzduchu a jiné vůně, které by mohly působit rušivě. Kromě toho je dobré, pokud je ložnice tmavá bez světelných efektů (z televize či počítače) a bez hluku. Máte i vy nějaké tipy, které vám pomohly k lepšímu spánku v těhotenství? Podělte se o ně s ostatními maminkami.

You must be logged in to post a comment Login