Bolestivé bradavky při kojení


Kojení může být krásné, ale nejednou je doprovázeno různými problémy. Jednou z častých nepříjemností jsou i bolestivé bradavky.Bolestivé bradavky při kojení

Bradavky dostávají během kojení řádně zabrat a tak se kojící maminky často trápí s různými trhlinkami či dokonce krvácejícími rankami na bradavkách.

Mnohdy jsou tyto problémy způsobené nesprávným přisátím děťátka. Miminko musí mít při sání v pusince nejen samotnou bradavku, ale i celý dvorec. Vždy dbejte na to, aby miminko pořádně otevřelo pusinku a správně se přisálo, předejdete tak zbytečným bolestem.

Pokud si nejste jistá, zda je vaše miminko správně přisáté, můžete si na pomoc zavolat laktační poradkyni.

Pokud se už ale trhlinky a ranky na bradavkách objeví, existuje řada způsobů, jak si pomoci. V lékárně jsou k dispozici různé mastičky a jiné přípravky na popraskané bradavky. Některé masti si třeba před kojením umývat, ale jsou i takové, které smývat netřeba.

Další pomůckou je nechat po každém kojením na bradavce zaschnout trochu mateřského mléka, které bude působit jako ochrana před popraskáním. Prsa si podle možnosti co nejvíce větrejte, aby se bolavé bradavky zbytečně nedráždily stykem s podprsenkou či jinou látkou.

Některé maminky mají bradavky tak “zničené”, že na určitou dobu jsou schopny kojit pouze pomocí speciálních kloboučků. Ty se nasadí na bradavku a miminko nepije přímo z prsu, ale přes klobouček. Neměly by se však používat příliš dlouho, neboť mohou kazit techniku ​​kojení a miminko by mohlo být zmatené.

Možným řešením je i bolavý prs nechat “odpočinout” – např. jeden den si mateřské mléko jen šetrně odsávat a děťátko kojit pouze z druhého prsu.

I když jsou bolestivé bradavky velmi nepříjemnou komplikací a mnoho maminek od kojení odradí, dá se to zvládnout. Kojení jistě za to stojí!

You must be logged in to post a comment Login