Chov osmáka


Dnes jsme byli s dětmi opět ve zverimexu a kromě kupování rybiček jsme si prohlíželi i ostatní zvířátka. Přiznávám se, že osobně se ráda potěším pohledem na králíka, ale malé hlodavce nejsou, jak se řekne “můje šálek kávy”. Je to hlavně proto, že mně osobně velmi páchnou, stačí když nemají vyčištěnou podestýlku byť jen pár hodin, prostě to cítím. Děti to už vědí a tak mě netýrali požadavky abych se s nimi kochala pohledem na spící myšky, potkany, či křečky.

Avšak již vícekrát zpozorovali, že při kleci s osmáky je to jiné a proto jim při ní můžu i něco víc přečíst o malých, ale za to krásných …

Chov osmáka

Chov osmáka

Osmák degu je příbuzný morčat a činčil. I on pochází z jižní Ameriky, konkrétněji z Chile, kde žije ve skupinách někdy až po 100 kusech a ve volné přírodě zvykne náběhat i 100 km denně. V přírodě se dožívá kolem 2 let, protože má mnoho nepřátel, ovšem v zajetí se dožívá přibližně 5 až 8 let. Dorůstá délky až 15 cm. Pro jeho chov je mu nezbytné zajistit dostatečný pohyb i společnost. Pokud to má, tak je to velmi milé a společenské zvíře.

Chov osmáka

Osmák degu nekouše proto je vhodný i pro děti, v noci neruší a tak se stává velmi příjemným miláčkem. Je aktivní převážně ráno a v podvečer. Je to tiché a velmi čistotné zvíře bez typického zápachu hlodavců. Samozřejmě také si značkuje své teritorium močí a přestože není jeho zápach až takový pronikavý, je ho cítit. Klec pro osmáky čistíme maximálně jednou za týden, přitom však nečistíme podestýlku a patra najednou abychom mu nezpůsobovali stres když po výměně necítí svůj pach.

Jak jsem však zmiňovala, je to společenské zvíře, proto je vhodné ho chovat alespoň v páru, pokud se cítí samo může se stát agresivní nebo neurotické. S ostatními se domlouvá typickým pískáním a štěbetání.  Když si osmáka degu přineseme domů, potřebuje určitý čas na adaptaci. Zajimavé je, že jak na něj zapůsobit na začátku tak bude k nám chovat po celou dobu (i zde existují výjimky ale jsou spíše raritou). Pokud si nevezme od nás z ruky žrádlo nesmíme ho na ruce brát, sám si reguluje kdy nám začne důvěřovat.

Velmi důležité je aby jsme věděli, že nesmíme osmáka chytat ani zvedat za ocas. Mohl by jim odpadnout a tak mu způsobíme vážné problémy při koordinaci s rovnováhou.

You must be logged in to post a comment Login