Dobré auto prodá inzerát


Koupit nové auto není problém, ale jak se co nejvýhodněji a bez námahy zbavit toho starého? Pokud chcete ušetřit čas, jednoznačně navštivte autobazar. Druhou výhodou je zbavení se odpovědnosti za případné poruchy. Pokud prodáváte nespolehlivé auto známému nebo přes inzerát, kupec může se zbožím a ve špatné náladě kdykoliv vrátit. Pokud ho dáte do bazaru, odpovědnost za technický i právní stav přebírá on. Navíc zaměstnanci prodejny za vás vybaví přepis na dopravním inspektorátu a nemusíte ani podepisovat smlouvu s kupujícím.

Provize jako nevýhoda

Bazary cenu stanovují podle tržní ceny, ale i nutných nákladů na opravy. Cena pro prodávajícího záleží na několika faktorech – o jaký model auta jde, roku výroby, historie vozidla, počtu majitelů, vyplněné servisní knížky, počtu ujetých kilometrů, druhu karoserie, motoru, výbavy vozidla, technického stavu, vzhledu, barvy a v neposlední řadě poptávky po nabízeném modelu vozu na trhu s ojetými vozidly.

Prodat nebo zprostředkovat

Bazary, které prodej pouze zprostředkovávají, mají marže o něco nižší – na úrovni dvou až osmi procent. Jelikož prodávajícímu za auto neplatí oni, ale až nový majitel, nemají výdaje s financováním. Zároveň nepřebírají odpovědnost za případné poruchy, nebo za to, zda auto není kradené. Takový bazar prodávajícímu umožní, aby si jeho auto všimlo několik zájemců.

Majitel vozu podepíše smlouvu o zprostředkování a zmocní autobazar při prodeji. Následně celý proces prodeje vozidla zajistí bazar. Prezentuje ho vlastní inzerce, takže úspěšnost prodeje vozidel je vyšší. I v tomto případě zařídí za vás přepis na dopravním inspektorátu. Nevýhodou zprostředkovaného prodeje je nejistota, zda se vůbec podaří auto za stanovenou částku prodat. Delší pobyt na parkovišti totiž jeho hodnotu postupně snižuje. Může se stát, že dva měsíce bude auto v takovém bazaru vystavovat a jeho cena bude postupně klesat. V každém případě se nevyplatí vsadit na první prodejnu, na kterou natrefíte. Odhad nákupčích na cenu auta, a tedy váš profit se totiž často liší. Někdy až o desetitisíce.

Prodej na vlastní pěst

Šetřit na provizi přímým prodejem se vyplatí, když svému autu opravdu věříte – víte odkud pochází, v jakém je technickém stavu a zda má skutečně najetých tolik kilometrů, jak ukazuje tachometr. V opačném případě se můžete vystavit nespokojeným telefonátem od člověka, který si auto od vás koupil. Podmínkou je také, abyste si v krátkém čase sehnali v kruhu svých známých nebo přes portál kde jsou inzeráty spolehlivého kupce.

Staré auto se dá prodat i přes značkové prodejny. Některé automobilky nabízejí možnost vyměnit staré auto za nové. Takto se ojetého vozu můžete zbavit například v prodejně. Pokud se vaše cenové požadavky u nákupčího nesetkají s porozuměním, může vám prodej zprostředkovat. Auto necháte před prodejnou a nabízí ho za vámi stanovenou cenu.

You must be logged in to post a comment Login