Horečka


Dříve, než si přečtete tento článek, je dobré vědět, že horečka má svůj význam. Vždy je signálem, že se něco děje. Proto nemusí být doHorečkabrým nápadem snižovat ji uměle, obklady, pokud to nedoporučil lékař! Hlavně ne jen zvýšenou teplotu. Zvýšená teplota a horečka jsou nejen reakcí, ale i ochranou organismu. Při horečce se tělu daří “zabíjet” některé choroboplodné zárodky a pokud byste u dítěte teplotu uměle srazili, zhoršíte tak možnosti imunitního systému jak může bojovat. Horečka posiluje účinek antibiotik.

Na druhé straně však vysoká horečka může poškozovat organismus u dětí. A tak pokud horečka roste, konzultujte to s lékařem!

Horečka je ochranná reakce organismu na infekci a je to jeden z nejčastějších příznaků nemoci.

Pokud máte teplotu 37,4º C až 37,9º C, jde o zvýšenou teplotu.
Nad 38º C je to už horečka.
Tato čísla platí při měření pod paží. Při měření v konečníku je teplota asi o půl stupně vyšší, než v podpaží a tyto hodnoty je tedy třeba upravit.
Některé levné digitální teploměry ukazují nižší teplotu, než klasické.

Pokud u dítěte pozorujete horečku, pak:

U dětí do půl roku raději navštivte lékaře při každé horečce.
U dětí do 6 let může horečka nad 39º C znamenat problém, mohou nastat křeče.
Pokud horečka vystoupila na 40º C a nedaří se vám ji rychle snížit, jděte s dítětem k lékaři.
K lékaři je třeba jít, pokud dítěti brní krk.
Pokud horečka trvá déle, například několik dní.

Pokud chcete horečku zmírnit, začněte vodou:
Dejte dítěti hodně tekutin

Hlavně vodu, čaj, ovocnou šťávu.
Obklady pokud je teplota příliš vysoká

Je však lepší toto dohodnout s lékařem.
Volně prodejné přípravky

Jakékoliv léky ať už volně prodejné nebo na předpis vždy konzultujte s lékařem. Nedávejte dětem nic jen na základě doporučení reklam, sousedky, švagrové, zda na základě pochybných článků na internetu (jako je tento!). I když v podobných případech se lze běžně určité léčiva používají, nemusí to být vhodné i u vašeho dítěte!

Horečku začínáme léčit obvykle nejdříve paracetamolovým přípravkem (např. Panadol Baby, Paralen). U dětí se nedoporučuje podávat kyselina acetylosalycilová (Acylpyrin, Aspirin a podobné přípravky). Někdy se však kombinuje půl tabletky paracetamolu, půl aspirinu. V lékárně vám poradí.

Další z možností jak snížit teplotu je sprchování vlažnou vodou, případně zábal (zabalení dítěte do vlažné osušky). Tento způsob léčení teploty je však pro dítě dost nepříjemný a stresující. Navíc nevhodné sprchování by mohlo dítěti ublížit. Proto k sprchování přistupujeme s rozmyslem a opatrně. Nejdříve nastavíme vodu na teplejší teplotu a poté její teplotu postupně snižujeme.
Vysoká horečka je pro děti nebezpečná

V případě vysokých teplot vyvstává riziko tzv. febrilních křečí (křeče z horečky).

Febrilní křeče se vyskytují asi u 4% dětí a to především ve věku 6 měsíců až 5 let.
Křeče nejčastěji vznikají v případech, kdy teplota stoupne náhle a rychle (časté jsou případy, kdy děťátko jde spát na pohled zdravé a bez teploty, případně s malou teplotou, a v noci mu teplota rychle stoupne a dostane febrilní křeče).
Křeče odezní samy od sebe. Důležité je uložit dítě do polohy na boku, aby se nepřidusilo a snížit teplotu. Nutné je zamířit do nemocnice, případně zavolat sanitku.

Maminky mívají doma, jako prevenci, přípravek proti horečnatým křečím, který předepisuje lékař.

U dětí, které již jednou dostaly horečnaté křeče, je vyšší riziko, že je dostanou znovu, proto se u nich přistupuje k léčbě teploty už i při nižších teplotách než je 38 ˚C.

Po celou dobu je velmi důležité teplotu neustále sledovat a měřit. Je nevhodné spoléhat se na odhad teploty přiložením ruky na čelo. Stejně tak je nutné sledovat teplotu i v noci a to alespoň v hodinových intervalech. Důležitý je zvýšený přísun tekutin.

Vždy si před podáním přípravku dítěti pozorně přečtěte příbalový leták!

You must be logged in to post a comment Login