Hry dětí


Hry mají v dětském věku velký význam. Dětské hry jsou vždy přizpůsobeny aktuálnímu věku dítěte. Jinak si hraje napříkladhry-deti-1 tříměsíční dítě a jiné hry jsou blízké batolatům po jednom roce a podobně.

Pomocí hry se dítě učí poznávat svět, osvojuje si komunikační dovednosti a rozvíjí svou motoriku. Při hře s rodiči se prohlubuje vzájemné pouto a rodiče také mohou nahlédnout do dětského světa fantazie, projevit svou spontánnost.

Nedílnou součástí života dítěte jsou i různé hračky. V nejútlejším věku jsou vhodné různá chrastítka pro miminka. Jak miminko roste, naučí se postupně tyto chrastítka uchopit do ručky, podávat si je z jedné ruky do druhé a cvičí si tím tedy i motoriku.

Pro nejmenší miminka jsou oblíbené i závěsné kolotoče nad postýlku. Ty se točí dokola a zároveň hrají příjemnou melodii. Nejedno miminko dokáže fascinovaně pozorovat točící se kolotoč nad svou postýlkou ​​i dlouhou chvíli, ale pro některé děti to není nic zajímavého. Každé děťátko je jiné a jeví zájem o jiné hračky.

Pro malá miminka jsou také vhodnou hračkou různé hrazdičky, hrací podložky a podobně.

Později, asi od šesti měsíců věku začnou dítě zajímat i naučné hračky. Oblíbené jsou například skládačky, kdy do různě tvarovaných otvorů je třeba vkládat hračku v příslušném tvaru. Za správný úkon většinou hračka odmění prcka nějakou melodií a podobně.

Dnes je na trhu neskutečný výběr různých didaktických, tedy naučných hraček pro děti v různých věkových kategoriích, takže si stačí jen vybrat ze široké nabídky.

Postupně začínají děti zajímat jiné předměty na hraní. Batolata často zajímají hračky, které vlastně ani nejsou hračkami. Pohrají si spíše s předměty každodenního života – hrnce, vařečky, různé misky, krabice a mnoho jiného.

Přestože hraček je na trhu dostatek a rodiče často ve snaze dopřát svému dítěti to nejlepší kupují jednu hračku za druhou, je třeba si uvědomit, že to hlavní, co dítě potřebuje, je naše pozornost. Pokud ho zahrnete hračkami, nedivte se, pokud ho nebudou zajímat a bude toužit po hře s vámi.

To nejlepší, co pro svého prcka můžete udělat, je věnovat se mu a hrát si také spolu s ním. Jistě, děti je třeba nechat hrát i samy a netřeba je vyrušovat, pokud jsou zahloubené do nějaké hry, ale velký význam má pro ně i hra s rodiči.

You must be logged in to post a comment Login