Každá žena má obavy o miminko v bříšku.


Pokud je však úzkost emocí, která převálcuje všechno ostatní, je třeba ji řešit.

Těhotenství, na které jste velmi těšili. Těhotenství, které přišlo nečekaně. Těhotenství bez problémů, i to rizikové. Nejkrásnější období v životě ženy je věta, s níž se ne každá budoucí maminka může ztotožnit. Pro mnohé je to období plné strachu a úzkosti. Pokud se k nim přidají zdravotní problémy mámy a komplikace s miminkem v bříšku, je to těžkých 9 měsíců.

Obavy o miminko

Kope dost, nebo málo? Proč děťátko nepřibývá podle tabulek? Jak vydržím porodní bolesti a jak budu vědět, co s miminko dělat, když už bude na světě? Vstoupit do klubu matek poprvé je mírně stresující. Prvorodičky trápí mnoho otázek, na které si vícenásobné mámy už dokáží odpovědět na základě zkušenosti. Přesto i druhé, třetí i další těhotenství vyvolávají v matkách obavy. Je to zcela přirozené, dokud strach neovládne budoucí matku natolik, že zaujme v jejím životě hlavní místo.

Panika před každým ultrazvukem, (ne) kopnutím, i mírnou bolestí, neustálá kontrola, zda je vše v pořádku. Žena se s vnitřní bolestí uzavře do sebe, často se objeví sociofóbia a vztahové problémy. Znáte to?

Úzkostné stavy jsou sice během těhotenství přirozené, kdy by však měly důvodem k obavám?

  • pokud se nemůžete soustředit na každodenní život a běžné činnosti
  • často vás chytá panika a vnitřní neklid
  • máte obsedantní myšlenky (plně si uvědomujete nesmyslnost svých myšlenek, ale musíte je provést, např .: opakování úkonů, počítání, měření, strach ze zašpinění a podobně)
  • věci, které vás dělali šťastnými si nevíte vychutnávat, nic vás nebaví
  • fyzické projevy úzkosti: bušení srdce, vysoký tlak, pocení, svalové napětí

Kdo je nejvíce ohrožen?

Kdokoliv. Více než polovina těhotných žen přiznává úzkosti nebo deprese během těhotenství. Hormonální změny, které toto období provázejí, dají zabrat fyzickému i psychickému stavu ženy. Vyvolat ji mohou několik důvodů:

  • neúspěšné pokusy o otěhotnění, dlouhodobá snaha o miminko
  • rizikové těhotenství s komplikacemi,
  • nutnost ležet ať už doma nebo v nemocnici
  • zvýšený stres doma nebo v práci, problémy v rodině
  • psychická labilita i mimo období těhotenství

Mnoho budoucích maminek se za tyto své stavy stydí a nepřiznají jejich. Kdo by se přiznával k tomu, že těhotenství je ubíjející, náročné, těžké. Mámy doufají, že narozením dítěte se vše dá do pořádku.
Omyl! Výzkumy potvrdily, že těžké psychické stavy během těhotenství často přerostou do silné poporodní deprese, která nejenže výrazně zkomplikuje první měsíce s miminkem, ale může se skončit hospitalizací. Úzkost nebo deprese během těhotenství zvyšují dokonce pravděpodobnost předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti.

Nebojte se přiznat nepohodu a vyhledejte pomoc!

Konzultujte svůj stav s gynekologem na poradně a rozhodněte se pro postup, jak se zbavit nepříjemných stavů. Není nic neobvyklého, pokud vám lékař doporučí léky. Ty spadají do stejné třídy léčiv jako antidepresiva a některé mohou být užívány i během těhotenství.
Vždy se v tomto případě zvažuje míra rizika a přínosu. Pro miminko v bříšku je důležité, aby byla máma v pohodě. Další možností je terapie, rozhovor s psychologem. Pomůže vám zorientovat se v emocích, krok po kroku vás naučí jak zmírnit nepříjemné stavy například relaxačními technikami

You must be logged in to post a comment Login