Kojení a menstruace


Návrat menstruace po porodu bývá u různých žen odlišný. Mimo jiné obnovení menstruace po porodu ovlivňuje i kojení, protože mění hormonální situaci ženy.Kojení a menstruace

Menstruace se po porodu může objevit již po ukončení šestinedělí, ale některé ženy budou od pravidelné měsíční “záležitosti” osvobozeny i rok či dokonce více. Vše je velmi individuální a závisí na mnoha faktorech.

Většinou však plné kojení do šesti měsíců věku děťátka blokuje u maminky návrat měsíčního cyklu a s postupným zaváděním tuhé stravy a snižující se frekvencí kojení se přibližuje i obnovení menstruace.

Nemyslete si však, že pokud nemáte menstruaci, automaticky to znamená i spolehlivou ochranu před dalším těhotenstvím. Takhle to vůbec neplatí. Proto se o vhodné antikoncepci během kojení poraďte s vaším gynekologem.

Menstruace po porodu může být velmi nevyzpytatelná. Zatímco některým ženám naběhne cyklus pravidelný jako hodinky, často se stává, že jsou cykly naopak nepravidelné a rozličná může být i délka či intenzita krvácení.

Pokud vás trápí bolesti při menstruaci a zároveň kojíte, buďte opatrná při užívání léků. Během kojení je většina léků kontraindikována, tudíž se nemůže užívat, ale jsou i alternativy pro kojící ženy. O vhodném léku je třeba poradit s lékařem nebo lékárníkem.

You must be logged in to post a comment Login