Plánujete navštívit parfumerii?


Abyste nebyli zaskočeni po koupi zboží, připravili jsme pro vás slovníček pojmů nebo jinak řečeno fakta o vůních. Je důležité být orientovat v termínech, které pokrývají lahvičky a tuby ve Vaší koupelně, či ložnici. Konečně, vůně kterou šíříte kolem sebe, může vyvolat různé pocity. Nepochybně většina z nás chce nechat jen ty nejlepší. Takže, co vám říká nápis na vašem parfému, šamponu či gelu?

After Shave – Voda po holení
Vodný roztok alkoholu s obsahem parfémového oleje, který dodává pokožce vůni a zároveň ji zklidňuje a ochlazuje.

After Shave Balm – Balzám po holení
Zhuštěné emulzní mléko s obsahem alkoholu určené pro použití po holení, které pokožku zvlhčuje, zvláčňuje a dodává jí atraktivní vůni.

After Shave Gel – Gel po holení
Gel po holení pokožku utišuje, ale i ochlazuje a zmírňuje bolest na říznutí a poškrábaných místech.

Alkohol
Denaturovaný ethylalkohol se do vůní přidává jako nositel voňavého oleje, modifikuje intenzitu a usnadňuje použití.

Bath Gel – Gel do koupele
Pěnivý produkt, který se používá k čištění těla přímým přidáním do koupelové vody. Gely obvykle obsahují oleje uklidňující pokožku a jsou vynikajícím nositelem vůně.

Bath Milk – Mléko do koupele
Obvykle jde o voňavou pěnu, kapalinu nebo pudr, který obsahuje mléko nebo mléčný derivát, který po přidání do koupele pokožce dodává vláčnost a vlhkost.

Bath Powder – Koupelový pudr
Voňavý pudr určen k přímému nanesení na tělo, který absorbuje vlhkost, zvláčňuje av některých modifikacích i poskytuje hebkost. Koupelový pudr se obvykle nanáší pudrovým tamponem, dokud na zásypy se používá nádobka s malými otvory. Některé pudry obsahují antibakteriální složky zabraňující vzniku tělesných pachů.

Bath Oil – Olej do koupele
Produkt určený k přidávání do koupele nebo pro sprchování. Pokožce dodává vůni a vlhkost. Obecně existují tři typy olejů.

Bath Salts – Soli do koupele
Soli rozpustné ve vodě obsahují vůni a někdy i zklidňující složky a jsou určeny k poskytnutí skutečného požitku z koupele.

Body Lotion – Tělové mléko
Voňavá emulze určená na zvláčnění a zvlhčení pokožky a na ochranu před jejím podrážděním. Základem většiny tělových mlék je olej ve vodě, který po nanesení na pokožku tuto uklidňuje. Tělová mléka nejsou mastné ani olejnaté a jsou vynikajícím nositelem vůně.

Cologne – Kolínská voda
Obyčejně nejlehčí forma vůně, používá se ve větším množství na osvěžení po koupeli. Poprvé spatřila světlo světa v Kolíně nad Rýnem v Německu v 17. století a byla první citrusovou vůní. Název pochází ze spojení “Eau de Cologne”, což znamená voda z Kolína. Často se zvykla kombinovat s levandulovými tóny. Eau de cologne je stále populární, avšak pojem “kolínská” se zároveň pojí s nižší koncentrací parfému.

Eau de Cologne for men (EDC) – Kolínská voda pro pány
Nejkoncentrovanější a nejtrvalejší forma pánské vůně, v Evropě známá pod názvem “Eau de Toilette.” Je to vynikající směs přírodních a esenciálních olejů, aromat, chemikálií, ustaľovacích sloučenin a denaturovaného alkoholu, který je nositelem vůně.

Eau de Perfume (EDP) – Parfémová voda
Druhá nejsilnější forma vůně po parfému. Voňavý olej se zde používá ve slabší koncentraci, což přináší jemnější vůni a jednodušší nanášení.

Eau de Toilette (EDT) – Toaletní voda
Vůně, která svou silou následuje po Eau de Perfume. Vyrábí se z voňavého oleje ve slabší koncentraci, čímž se vytváří jemnější dojem. Toaletní voda je ideálním základem pro nanášení parfému.

Flakon
Spojuje se s jedinečným designem nádobky na parfém, obvykle je ukončen ornamentálním uzávěrem, který zabraňuje vyprchání vůně.

Natural Spray – Přírodní sprej
Sprej, který má místo aerosolu mechanický rozprašovač.

Perfume – Parfém
Nejkoncentrovanější forma voňavého oleje, je nejsilnější a nejtrvalejší formou vůně a je vynikající směsí, která může obsahovat stovky složek. Rovnováha mezi nimi se dosahuje přidáním ustáného denaturovaného ethylu a vody.

Perfume de Toilette (PDT) – Toaletní parfém
Vůně, jejíž intenzita a koncentrace vonných olejů ji řadí mezi Eau de Toilette a Eau de Perfume.

Perfumed Soap – Parfémované mýdlo
Používá se k čištění a zvlhčení pokožky. Mýdla s exkluzivními vůněmi jsou většinou francouzské výroby, vyrábějí se válcováním, které jim dodává dlouhotrvající tvrdost, a tvarují se do elegantních forem. Prodávají se v tisících barevných odstínů. Tekuté mýdlo je formou mýdla, která se balí do nádobek s dávkovačem.

Potpourri
Aromatická směs suchých nebo vlhkých okvětních lístků, kořenů, listů, koření a esenciálních olejů, která se dodává v různých formách, například v sáčku. Potpourri také často existuje v lahvích, košících, krabicích, polštářcích nebo jiných ozdobných předmětech.

Pre-Shave Lotion – Mléko před holením
Voňavé mléko, jehož základem je vodný roztok alkoholu. Z pokožky odstraňuje nadbytečnou vlhkost, zvláčňuje pokožku obličeje a její ochlupení před holením elektrickým strojkem a někdy obsahuje i mentolové přísady, které pokožku ochlazují.

Těkavé esenciální oleje
Výtažky z rostlin nebo voňavých těkavých extraktů získaných z květů, trav, stonků, semen, kořenů, kmenů, plodů, mechu nebo stromových výměšků. Získávají se různými způsoby, včetně destilace, extrakce či lisování.

Pulsní body
Nacházejí se v místech na těle, kde se na pokožce dá nahmatat puls: za ušima, na krku, na hrudi, na vnitřní straně loktů, na zápěstích a kotnících a na vnitřní straně kolen. Teplo, které se tvoří na těchto místech zesiluje působení vůně.

Sachets – Kapsičky s parfémem
Malé balíčky nebo polštářky vyrobené ze saténu nebo jiné jemné látky, které obsahují vůni ve formě parfémovaný pudru, sušených květin, bylin nebo tuhých tablet. Voňavé dekorativní sáčky mají nekonečné množství použití, jako například dodávání vůně oblečení v zásuvkách či šatnících, botám, polštářem, nebo i kufrem a kancelářským zásuvkám.

Střední tóny
Druhé stádium působení vůně. Při reakci vůně s pokožkou a tělesným teplem tvoří tato specifická kombinace přísad most mezi vrchními a základními tóny. Střední složky se začnou projevovat přibližně po 15 minutách po nanesení. Vydrží hodinu a dlhšie.Pozri i základní a vrchní tóny.

Tón
Parfémy se skládají z kombinace mnoha samostatných vůní. Tyto se nazývají tóny. Tón označuje přesně jako v hudbě určitý dojem.

Voňavý olej
Dokončena koncentrovaná vůně, do které se často přidává alkohol a která vytváří základ pro parfémy, toaletní vody nebo kolínské.

Vůně
Aroma příjemná na čich. V parfémovém odvětví je synonymem voňavého oleje s různými koncentracemi, jejichž výsledkem je například parfém či kolínská voda.

Vůně bylinková
Získává se z listů bylinek. Bylinkové tóny jsou typické svěže zelenou barvou a jsou snadno kořenité, čímž připomínají čerstvě posečenou trávu a zelené deštěm smáčené listy.

Vůně plná
Vůně, jejíž harmonicky zkombinovány složky vydávají bohatou a robustní vůni.

Vrchní tóny
První dojem z vůně po jejím nanesení na pokožku. Jsou speciálně vytvořeny za tímto účelem a vytvářejí první smyslové stádium pro odhalení středních a základních tónů. Tvoří je lehké vůně a trvají jen několik minut (5-10 minut). Viz také základní a střední tóny.

Vrstvení
Nanášení různých forem vůně ze stejné skupiny vůní, například mýdla, koupelového pudru a kolínské vody. Vrstvení se používá k vytvoření harmonického závoje vůně na pokožce, který obklopuje uživatele vůně.

Základní tóny
Srdce nebo konečné vyjádření vůně, které se vytváří na pokožce. Složky základních tónů vydrží nejdéle, obvykle několik hodin. Viz také střední a svrchní tóny.

You must be logged in to post a comment Login