Popínavé rostliny zkrášlí lodžii, zahradu i dům


Popínavé rostliny existují v různých podobách. Najdete mezi nimi jednoleté i dvouleté letničky, trvalky i dřeviny. Mohou být opadavé, stálezelené, okrasné listy nebo květy s omamnou vůní. Některé vás potěší i v zimě svými okrasnými plody. A některé můžete kvůli plodům pěstovat, například révu, aktinidy nebo tykve. Podle druhu mohou popínavé rostliny vyrůst do výšky od dvou do dvaceti metrů. Tato různorodost umožňuje vybrat si vhodný druh na lodžii, zahradu nebo na fasádu domu.

Na balkoně a lodžii Ukrýt se ve stínu pod popínavými rostlinami můžete na balkoně i lodžii. Stačí, když si připravíte vhodný druh popínavé rostliny, drát nebo provázek nebo dřevěnou či kovovou konstrukci. Konstrukce mohou být různě tvarované. Při výběru rostliny zohledněte orientaci balkonu. Jednotlivé druhy mají různé nároky na světlo. Do polostínu a slunce si můžete vysadit popínavou dřevinu i kvetoucí rostlinu. Vhodné jsou například jasmín, plamínek, zimolez, hrachor, lichořeřišnice, povijnice či chmel. Do stínu jsou vhodnější přísavně, břečťan, mučenka, plamének horský nebo popínavá hortenzie. Výsadba může zelená nebo pestrobarevná.

Ve stínu pergoly Teplé počasí je stvořené na posezení v zahradě. Nikdo však nevydrží na slunci, s výjimkou cíleného opalování, příliš dlouho. Po určitém čase přirozeně vyhledáváme stín. Nejlepším a nejkrásnějším způsobem jak vytvořit stín v zahradě je postavit pergolu a nechat ji obrůst popínavými rostlinami. Záleží jen vás, zda si vyberete zelenou nebo bohatě kvetoucí rostlinu. Některé dokážou narůst za jedinou sezónu až o čtyři metry. Proto na menší pergolu postačí i jediná rostlina. Konstrukce musí být pevná a stabilní, aby unesla zátěž rozrostlými rostliny. Chcete-li obměňovat vzhled pergoly každý rok, vyberte si popínavé letničky. Výborně vypadá kombinace letniček a trvalek.

Obrostlý dům Dům zahalen v zeleni je snem mnoha romantiků. Zelené popínavé rostliny zjemňují vzhled domu a působí atraktivní. Rostlinné stěny mohou obrůstat celou fasádu nebo zdůraznit zajímavé architektonické prvky. K tomuto účelu se obvykle využívají rostliny s listy výrazného tvaru, barvy či dokonce kvetoucí.

Domu neškodí Kolem zelených fasád existuje několik fám. Že se v nich vyskytuje množství hmyzu a pavouků a po zeleni se vám do domu vyšplhají myši. Nebo, že příchytky poškodí zdivo, omítka zvlhne, opadává a v interiéru se množí plísně. Ale to není pravda. Husté olistění pomáhá chránit dům před výkyvy teplot, zachytí prach, tlumí hluk a produkuje kyslík. Popínavé rostliny fungují jako ekologická exteriérová klima. Přes den se na listech sráží vlhkost a okolní vzduch se ochlazuje.

Večer zeleň během fotosyntézy uvolní teplo, které se naakumulovali přes den. Stěny domu jsou chráněny před přímým působením počasí. Pokud je zeleň u domu vysazena a pnout se s určitým odstupem, vzniká mezi ní a fasádou vzduchová mezera, která funguje jako tepelná izolace. Pokud budete pravidelně odstraňovat výhonky rostoucí blízko střech a oken, nemusíte se obávat žádných následků.

You must be logged in to post a comment Login