Porod


Porod dítěte je zázračným okamžikem, kdy nový človíček poprvé spatří světlo světa a zakusí život mimo dělohu.

Porod se dělí na tři fáze. První fází (nebo také dobou porodní) je tzv. otevírací fáze, kterou charakterizují stahy dělohy, čili kontrakce, během kterých dochází k otevírání děložního čípku. V této fázi obvykle rodička trpí nejvíce, nakolik kontrakce doprovázejí intenzivní bolesti v oblasti podbřišku a křížů.

První doba porodní trvá několik hodin, delší bývá zejména u prvorodiček.

V druhé době porodní – tzv. době vypuzovací – přichází na svět samotné miminko. To se děje, když je již děložního krček otevřený na cca deset centimetrů a je tak dost velký na to, aby jím prošla hlavička děťátka. V této fázi rodička musí zapojit všechny své síly, aby miminko vytlačila. Nejtěžší se tlačí hlavička, zbytek tělíčka už pak jde snadněji.

Když se děťátko konečně narodí, porodní proces ještě není ukončen a přichází na řadu třetí doba porodní. Musí se totiž ještě vypudit placenta a plodové obaly. Odloučení a porozen placenty a plodových obalů trvá zhruba do deseti minut. Pokud by totiž zůstaly zbytky placenty v děloze, mohlo by to mít za následek různé zdravotní komplikace.

Lékař zkontroluje úplnost placenty a pokud je třeba, provede se zašití porodních poranění. Tím se prakticky porodní proces končí.

Někdy se ještě vyčleňuje i čtvrtá doba porodní – označuje dvě hodiny po porodu, kdy rodička zůstává na porodním sále a pod kontrolou lékařského personálu. V této době dochází ke krvácení a děloha se začíná vracet do původního stavu – zavinuje se. Zatímco se však krvácení ustálí a děloha nabude původní rozměry, nějaký čas ještě potrvá.

Porod dítěte je pro ženu (ale i pro muže) nezapomenutelným a silným zážitkem. Některé maminky při prvním pohledu na své právě narozené miminko pláčou, jiné se usmívají au některých jsou pocity velmi smíšené. Není divu, vždyť se právě začíná zcela nová fáze života, kdy už nic nebude jako předtím.Porod

O porodu by se toho dalo napsat opravdu hodně. Každá žena, která porodila alespoň jedno dítě ví, že to je hrdinský výkon.

Porod je okamžikem, na který se jen tak nezapomíná. Ať je to první, druhý či leckterý porod v pořadí, vždy je jedinečný a originální.

Porodem končí jedno výjimečné období – tedy těhotenství, ale začíná se další nádherné období života a to je mateřství nebo rodičovství (abychom nezapomínali i na tatínky).

Většina žen přivádí své děti na svět klasickým, čili vaginálním porodem, časté jsou však i císařské řezy. Ty se provádějí pouze v nutných případech, pokud klasický porod z nějakého důvodu není vhodný a mohl by ohrozit ženu nebo dítě. U nás se na požádání rodičky císařské řezy zatím neprovádějí.

Porodit dítě můžete různými způsoby. Dnes většina porodnic umožňuje i různé alternativní metody, kdy si žena může zvolit polohu, v jaké chce rodit a není tedy odsouzena jen na léty ověřenou polohu na zádech se zvednutými nohami. Tato poloha je sice pohodlná pro porodníka, ale ne pro rodící ženu.

Porod do vody je také možná alternativa, i když názory porodníků se liší.

U nás se většinou děti rodí v porodnicích, ale některé ženy touží porodit své miminko v domácím prostředí. Domácí porody zatím u nás nejsou běžnou záležitostí, ve světě se tímto způsobem však rodí běžně. O ženu se celou dobu stará porodní asistentka av případě potřeby se k porodu přivolá lékařská pomoc. Známé domácí prostředí má pozitivní vliv na psychiku , protože není stresovaná cizím prostředím nemocnice, neznámými lidmi a podobně.

Je dobré si pro svůj porod důkladně vybrat tu nejlepší porodnici – dnes si můžete vybírat z množství porodnic a proto se během těhotenství vyplatí prohlédnout si ty, které se vám zamlouvají, získat o nich co nejvíce informací, pomohou i reference maminek, které v dané porodnici rodily.

Většina porodnic nabízí rodičkám možnost epidurální analgezie, díky čemuž se lze do jisté míry zbavit porodních bolestí, taktéž je možný porod s účastí partnera či jiné doprovázející osoby (může to být například máma, sestra či kamarádka).

Pokud máte dobrý vztah se svým gynekologem a chtěli byste, aby při vašem porodu byl přítomen právě on, domluvte se s ním. Mnoho gynekologů poskytuje tuto možnost za určitý příplatek. Pro vystrašenou rodičku je to jistě dobrá pomoc, pokud ví, že je při ní zkušený a známý lékař, který zná ji jako i průběh těhotenství a tak mu může o to víc důvěřovat.

Na porod je tedy dobré se předem připravit, aby žena v tento výjimečný den nebyla zbytečně vystrašená a vystresovaná. V tom mohou pomoci i přípravné kurzy na porod, kde se budoucí maminky naučí mimo jiné způsoby prodýchávání kontrakcí a tišení bolesti a také setkají se s dalšími Těhulky, s nimiž mohou sdílet svůj strach a obavy, ale také radosti.

Psychická pohoda je jedním z důležitých faktorů dobrého zvládnutí porodu, a proto se snažte co nejvíce eliminovat napětí a negativní pocity, ale věřte, že vše dobře dopadne a že to zvládnete na jedničku.

You must be logged in to post a comment Login