Porter křeslo zahalené velkým tajemstvím


První kontakt s křeslem Porter, jehož původ je opředen tajemstvím, bývá rozpačitý. Nevíme, zda nám spíše vzdáleně připomíná hlavu chobotnice, nebo zda máme po něm začít zoufale toužit.

Neznámý autor Jak jsme již naznačili, křeslo Porter představuje specifický kus nábytku, který vznikl v 18. století někde ve Velké Británii nebo Francii. Jelikož obě země dodnes stojí na čele módy a jsou těmi, co určují trendy, je tedy obtížné připsat autorství křesla jedné z nich. Zvláštní tvar, materiál a funkce z něj udělal vzácný artikl, který se stal symbolem domácnosti těch solventnějších.

Osobní strážce Ani nemusíme být znalci nábytku, abychom se dovtípili, že křeslo Porter nás svým tvarem chrání a tedy vystupuje v roli osobního strážce. Popravdě řečeno nejsme daleko od pravdy, protože dříve než se křeslo stalo funkčním a luxusním doplňkem salonů, obývacích pokojů a ložnic, bylo určeno především domácího vrátným. Jelikož sedávali co nejblíže u domovních dveří, aby zaslechli klepadlo, křeslo je mělo chránit zejména před chladem.

Po úpravě jen naše Unikátní tvar uchvátil průmyslových designérů v nedávné době natolik, že se rozhodli zabránit tomu, aby tento druh křesla jednoho dne doslova vyhynul. V současnosti můžeme vidět křeslo Porter nejen v různých barevných, materiálových, ale i tvarových provedeních. Umíme si snad představit originálnější kus nábytku v naší domácnosti, než je fascinující krásné křeslo Porter?

Mimochodem slovo Porter jsme záměrně nepřeložili, aby název křesla působil nevšedně. Vždyť, jak by to bylo, kdybychom ho nazývali jen vrátná křeslem?

You must be logged in to post a comment Login