Pošlete okno do rohu


Okno je neodmyslitelnou součástí domu. Díky němu proniká do interiéru světlo a čerstvý vzduch, umožňuje nám optický kontakt s vnějším prostředím. Přes okno můžeme hledět přímo do duše domu.

Okno je zároveň jedním z nejnáročnějších architektonicko-technických prvků. Jako součást obvodového pláště budovy se podílí na ochraně vnitřního prostoru před chladem, teplem, vlhkem a hlukem.

Na tvaru záleží Kromě praktické stránky, okno plní i estetickou roli. Jeho tvar, velikost, typ, způsob zasklení a umístění na fasádě má velký vliv na vzhled domu. Na rodinných domech se nejčastěji setkáváme s okny základních geometrických tvarů (čtverec, obdélník, trojúhelník, kruh), výjimkou nejsou ani atypické tvary. V podstatě je možné na fasádě kombinovat okna různých rozměrů a tvarů. Celek však musí působit harmonicky a být logický iz hlediska interiéru. Množství světla, které proniká přes okenní otvory se totiž podílí na optickém vnímání vnitřního prostoru a přispívá k psychické pohodě. Okno je architektonický prvek, který odlehčuje fasádu. V případě, že je umístěno v nároží – jako rohové okno, narušuje geometrickou přísnost stavby a zjemňuje ji. Okno nebo celá skleněná stěna výrazně mění vzhled domu, přispívá ke zvýšení světelných podmínek uvnitř domu a rozšiřuje kontakt interiéru s exteriérem. Rohové okno může být řešením zejména při nevhodné orientaci domu na pozemku, protože umožňuje přístup světla ze dvou světových stran.

Jak na to? Okno umístěné v nároží domu plní i statickou funkci, proto je velmi důležité jeho správné a kvalitní provedení. Důležitá je zejména dostatečná izolace, aby nevznikl tepelný most, který umožňuje kondenzaci vlhkosti a následný růst plísní. Doporučuje se zajistit dostatečné vytápění a větrání. Chcete-li svůj dům zkrášlit rohovým oknem a vyhnout se případným problémům, určitě se obraťte na projektanta, který má s tímto architektonickým prvkem dostatečné zkušenosti. Na překlenutí rohového otvoru se používá železobetonový nadokenní překlad bez podpěry, případně dva překlady míjející se v rohu na sloupu či pilíři. Do vzniklého otvoru se osadí okenní tabule míjející se v rámu okna nebo v sloupku. Nemusí jít jen o devadesát roh, možné jsou i oblé tvary. Atraktivní působí nárožní detail s lepeným spojem skleněných tabulí. Zajímavou alternativou výplně mohou být i sklobetonové tvárnice.

Vhodné šaty pro rohové okno Rohové okno je výrazný prvkem v interiéru, proto si zaslouží pozornost. Na zastínění okna můžete použít navíjecí rolety, záclony, žaluzie i římské rolety. Důležitá je volba správného závěsného mechanismu, který vyřeší “roh” a umožní snadnou manipulaci. Na zavěšení můžete garnýže nebo záclonové tyče s rohovou spojkou či vytvarovanou hliníkovou kolejničku průchodnou po celé ploše.

You must be logged in to post a comment Login