Zlato skryté v banánech!


Zlatožluté plody známé ve většině evropských jazycích pod názvem banán, pocházejí z tropických oblastí světa. I když jsou to plody v naší kuchyni exotické, patří neodmyslitelně do jídelníčku každého Slováka. A své nezastupitelné místo by si měli udržet i nadále. Banány jsou totiž hotovým zlatem nejen svou barvou. Jejich lahodná chuť se snoubí s mnoha blahodárnými účinky na zdraví celého organismu. Nyní mluvíme o běžně dostupném ovoci. Na trhu jsou dnes k dispozici i jiné varianty banánů, které se využívají při přípravě exotických pokrmů.

Banán konzumovaný jako syrové ovoce má největší hodnotu v dostatečné zralosti. Pokud máte rádi zelené banány, zapomeňte na ně. Domorodci v zemích původu tohoto ovoce jedí jen zlatožluté banány, na kterých se objevily první drobné hnědé skvrny. Podle nich poznáte, že banán opravdu dozrál a jsou v něm zastoupeny potřebné a drahocenné látky.

Barva
Zlatožlutá barva banánů má léčivé účinky pro oči. Prostřednictvím nich se v mozku aktivují centra a jiné jsou naopak tlumené. Takže konečným výsledkem sledování žluté banánové barvy je zvýšená koncentrace energie, příliv elánu a chuti do života av neposlední řadě také potlačení strachu a stresu. Únavu tak střídá vyrovnanost. Pokud chcete uspět v důležitém konkurzu nebo nepříjemném rozhovoru, proti porážce si dejte banán. Koncentrujte se zcela na jeho barvu a také chuť. Všechny tyto složky spolu s ovocnými cukry z vás udělají neporazitelnou ženu.

Vnitřní působení
Chuť je dokázáno, že banánová chuť a aroma zlepšují náladu. Dokáží do chmurného, ​​studeného a deštivého dne přinést vůni slunce a exotiky.
Serotonin, hormon štěstí Proč banán přináší tolik štěstí a radosti? Protože obsahuje aminokyselinu serotonin, jejíž vyplavení do krevního řečiště působí na limbický systém člověka. Jeho působením se cítíme šťastní a veselí, máme chuť se radovat. Navíc u vás po požití banánu rychle zmizí pocit hladu.

Draslík a mozek Banány jsou malou vitamínovou bombou. Obsahují totiž velké množství pro tělo potřebných látek. Nejvíce mají draslíku, biologicky vázaného alkalického kovu, který je nesmírně důležitý pro správné fungování mozku, nervů a ledvin a dalších orgánů. Vědci v poslední době volají po zvýšené konzumaci žlutých plodů. Lidé přijímající nedostatečné množství draslíku jsou totiž náchylní na mrtvici. Jejich mozek špatně funguje a často se vzdávají v každodenním boji spojeném s prací a také soukromím. Jeden banán denně by se měl stát neodmyslitelnou součástí vašeho jídelníčku. Přitom nezapomínejme na osoby s vysokým krevním tlakem. Látky obsažené v banánech vysoký tlak korigují na normální hladinu.
Vláknina Tolik potřebná vláknina pro zdraví organismu je v posledních letech často skloňovaným tématem. Přestože nadměrné množství vlákniny škodí, je pro zdravou funkci střev a trávení nezbytná. Pokud neholdujete zdravé stravě, dopřejte si alespoň jeden banán denně. Podpoří peristaltiku (pohyby) střev a vyčistí váš organismus od směsi škodlivých látek.
Zácpa, nebo průjem? Banán je hotová záhada. Pomáhá při zácpě i průjmu. V prvním případě si dopřejte banány méně zralé, lehce zelené. Návštěva toalety bude mnohem příjemnější. Pokud nechcete strávit na záchodě celý den, proti průjmu působí banány přezrálé, takové ty žlutohnědé. Jsou sladké, skvěle chutnají a navíc spolehlivě zastaví průjem.
Nespavosti bylo dost Mléko proti nespavosti? Jistě, ale skutečný lék proti civilizační chorobě získáte ve spojení s banánem. Sladké sny se vrátí, pokud si dopřejete před spaním lahodný nápoj z mléka, medu a banánu. Kombinací těchto složek se do vašeho mozku vyloučí potřebné aminokyseliny fungující jako vypínače. Mozek vypnou a vy se ponoříte do říše snů. V hrnku teplého mléka rozpustíte jednu nebo dvě lžíce medu a rozmixujete s jedním banánem. Ještě teplý nebo vlažný nápoj ihned vypijte. Labužnice si mohou dopřát trochu muškátového ořechu a skořice na posypání ovocného koktejlu “Sladké snění”.

Vitamíny
Banány jsou bohatým zdrojem mnoha vitamínů. Zde vám přinášíme výpis těch, které vašemu organismu nejvíce prospěšné.
vitamin A – I když je jeho nadbytek také nebezpečný a toxický, častěji pozorujeme jeho nedostatek. Ostatně k předávkování přichází jen velmi zřídka. Vitamín A je potřebný pro správnou funkci očí, kůže, ale i pohlavních orgánů. Působí podpůrně při léčení rakoviny.
vitamin C o notoricky známém vitamínu není třeba moc mluvit. Je pro zdraví člověka nezbytný. Množství obsažené v banánech ale není dostačující, takže je ho potřeba získávat iz jiného ovoce.

železo Je součástí krevního barviva hemoglobinu, důležitý je také v různých metabolických procesech, pro zdraví a krásu pleti a zvláště pevnost vlasů.
vápník – Je obsažen v kostech, zubech a nezbytný je pro správné fungování štítné žlázy.
zinek Značné množství je ho také v dýňových semenech, je součástí řady hojivých mastí a pleťových krémů. Zpomaluje stárnutí, hojí jizvy, vředy, zpevňuje pleť, nehty a vlasy.

Pro krásu
Z předešlých kapitol o složení banánů vyplývá, že na různé látky bohaté ovoce bude mít blahodárný vliv i při vnější aplikaci na pleť a vlasy. Banány působí jemně a uklidňují citlivou a suchou pleť. Mají úžasnou schopnost hydratovat kůži i vaši hřívu. Pleti proto dopřejte banánovou masku. Buď rozmačkaný banán přidáte do některé ze svých oblíbených masek a zábalů, nebo si vytvoříte banánovou masku sama. Hodí se přimíchat do tvarohové masky. Nebo rozmačkaný banán přidejte do léčivé hlíny z mrtvého moře. Přidejte také trošičku medu, kapku citrónu a špetku zázvoru

Vlasům pak prospěje hydratační banánový zábal. Zničené, narušené a vyschlé vlásky budou po banánech doslova mlaskat rozkoší. Rozmačkejte jeden banán, přidejte lžíci včelího medu a vytvořte pečlivým třením hustý krém. Vlasy navlhčete, krém vmasírujte do vlasů i pokožky a zabalte fólií, nebo šátkem. V teple nechte působit minimálně dvacet minut. Poté vlasy důkladně opláchněte, umyjte jemným šamponem. Vlasy budou pevnější a hustší.

Sladké mámení
Sladké mámení můžete prožít každé ráno při snídani, v nichž menu nebude chybět banán. Hodí se hlavně v kombinaci s jablky, pomerančem a bílým jogurtem.
Jako dezert na závěr obědového menu, ve kterém dominují ostrá jídla zařaďte banánový pohár. Uklidní pálení v ústech i nepříjemné zažívací problémy. Zkuste například zkombinovat banány, jablka, kiwi, ořechy, mandle, hrozny, čokoládu, zmrzlinu a likér.

Andělské pokušení vám přinese také nepečený chlazený dort. Na dno dortové formy dáme vrstvu piškotů, pokapeme likérem a kávou, pak rozložíme nakrájené banány, šlehačku a ještě jednu vrstvu piškotů zakapanou kávou a likérem. Můžeme snadno zahladit zbytkem smetany a posypat čokoládovými hoblinami. Po dvou hodinách, kdy si banánový anděl odpočinul v lednici, servírujeme ho nejlepším přítelem. Budou se k vám vždycky rádi vracet.

You must be logged in to post a comment Login